ekampus

isimonersileriBu Uygulama JavaScript Uygulamasıdır Bilgileriniz Kayıt Edilmemektedir.

Rastgele Film Önerici
İnsanları Tanımak

Bir insanı nasıl tanırsınız? En iyi şekilde onun nasıl bir insan olduğunu nasıl öğrenirsiniz? Konuşarak mı? Soru sorarak mı? Sizce, bu iki yöntemde bir insanı gerçekten tanıyabilir misiniz? 
"İnsan Ay' a benzer kimseye göstermediği karanlık bir yüzü vardır. " Sizce de bu söz doğru değil mi?

Bir insanı nasıl tanırsınız? En iyi şekilde onun nasıl bir insan olduğunu nasıl öğrenirsiniz? Konuşarak mı? Soru sorarak mı? Sizce, bu iki yöntemde bir insanı gerçekten tanıyabilir misiniz? 
"İnsan Ay' a benzer kimseye göstermediği karanlık bir yüzü vardır. " Sizce de bu söz doğru değil mi? Bir insanı konuşarak veya soru sorarak tanımak mümkün değildir. Tabi ki, neden diyeceksiniz. Çünkü siz bir insana kendiyle ilgili bir soru sorduğunuzda onu size göre cevaplayacaktır. Sizin hoşunuza gidecek biçimde cevaplar verir, sizi kendine karşı yakın hissetmenizi sağlar. Aslında yüz yüze iken bunu pek başaramaz insan çünkü sen onun tepkisini, jest ve mimiklerini anında görüyorsun. Buna göre de kafanda kişiye karşı iyi veya kötü tavırların ortaya çıkıyor. 
Günümüzde insanlar pek de yüz yüze konuşmuyorlar. Nedeni tabi ki teknoloji. Teknolojiye karşı bir insan hiç olmadım. Teknoloji faydalı birşey ancak biz farklı amaçlar doğrultusunda kullanıyoruz. Birbirimizden uzaklaşıp teknolojiye sarılıyoruz. Bu da bizi daha yalnız hale getiriyor. 


Artık sosyalleşmeyi bile internetten yapmaya başladık. Kendimize sanal bir profil oluşturup insanlarla tanışmaya çalışıyoruz. Hiç kimse kendisi olamıyor, farklı bir kişilik takınıyor sosyal medyada. İşte asıl mevzu burada başlıyor. Herkes sosyal medyada farklı bir kişilik takınıyorsa biz onları nasıl tanıyacağız? Sosyal medyada veya telefonda konuşarak mı? Bu pek mümkün değil arkadaşlar. Özellikle telefonda konuşarak veya mesajlaşarak kimseyi tanıyamayız. Sorduğumuz her soruda bize özel cevap gelecek insanlar kendini olmadığı biri gibi gösterecekler. Bu şekilde konuşmaya devam ettikçe hayalimizde o kişiyi tasarlayacağız. O mükemmel insan olacak beynimizde. Ona hayranlığımız artacak. Belki de şimdiye kadar o kişiye birkaç defa yüz yüze gelmiş olacağız. Onu yüz yüze pek tanımıyoruz aslında. Telefon konuşmasının ve mesajlaşmanın etkisiyle ona karşı hayranlık arttı. Yüz yüze gelmeyi konuşmayı bekliyoruz. Ve sonunda yüz yüze geldiğimizde anlıyoruz ki şu an karşınızda olan kişi mesajlaştığın, konuştuğun kişi değil. Aslında aynı kişi ama biz onu tanımıyoruz. Ne kadar acı bir durum değil mi? 
Aslında sizde şimdiye kadar fark etmiş olabilirsiniz. Kiminle mesajlaşsanız herkes mükemmel bir insan olarak davranıyor. Ve biz mesajlaşırken kendimizi insanlara daha yakın ve samimi buluyoruz. Birisiyle sosyal medya üzerinden mesajlaşabilirsiniz ve size çok cana yakın gelebilir ama ertesi gün onu gerçek hayatta gördüğünüzde o konuşma aynı şekilde gitmeyebiliyor.
Vel hasıl kelam insanları yan yana zamanla onu izleyerek onunla zaman geçirerek tanıyabiliriz. Yanınızdayken insanlara nasıl davranıyor, nasıl konuşuyor ve olaylara ne tepkiler veriyor bunu gözlemleyebiliriz. Senin yanında davrandığı gibi yalnızken de davranıyorsa doğru tanımışsın demektir.


Son olarak şöyle bir düşünün siz birini seviyorsunuz sırf o da sizi sevsin diye olmadığın biri gibi davranıyorsun ve farzedelim ki evlendiniz. Ne yapacaksınız ömrünüz boyunca rol mü yapacaksınız? 


Zaman ayırdığınız için teşekkürler...
Değerli yorumlarınızı esirgemeyin...


Yazar: image/uyeResim/15fca55e63380d.png TRCodeRooTeR    Tarih: 2018-11-02 11:10:38   Görüntüleme: 1729   Yorum: 2

Benzer Popüler Yayınlarımızı da İnceleyin;


Bilmeden Yargılamak

Bilmeden yargılamak veya tanımadan yargılamak sizce doğru mu? Neden herkes tanımadığı insanları, bilmediği olayları yargılıyor. Bir insan birisinin sırf görünümü, kıyafetleri vb. yüzünden onun hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadan onu yargılıyorlar.

yazar TRCodeRooTeR view 2488 comment 2
takvim 2018-03-21 01:55:58


Sevmek mi? Sevilmek mi?

Sevmek mi? Sevilmek mi? Sizce hangisi önemli, sevilmek mi? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama benim düşüncem şu yönde; Bence, önemli olan sevmektir. Karşılık beklemeden, tertemiz sevmek. Bu her şey için geçerli aslında veya herkes için de diyebilirim. Yani söylemek istediğim karşındaki kim olursa olsun ne olursa olsun karşılıksız olarak sevmeliyiz.

yazar TRCodeRooTeR view 2265 comment 2
takvim 2018-12-12 10:41:13


Telefon Bağımlılığı

Teknoloji gün geçtikçe ilerliyor. Teknoloji ilerledikçe de bizi peşinden sürüklüyor. Artık herkesin elinde bir akıllı telefon var. Küçük bir bilgisayar, istediğimiz her şeyi telefondan yapabiliyoruz. Ancak telefon kullanımı konusunda çok aşırıya kaçıyoruz. Elimizden telefonu bırakmıyoruz.

yazar TRCodeRooTeR view 1988 comment 1
takvim 2018-05-05 05:26:48
Yorumunuzu Bırakın

Adınız:
E-Mail:
Yorumunuz:


image/uyeResim/user.png dünyalı Dedi ki;
14.05.2020 02:15:44

Evet çok haklısınız bunlar önemli..image/uyeResim/user.png Ebru Dedi ki;
16.01.2020 14:50:54

Merhabalar, Bir insanı tanımak konusunda şu iki konuya çok dikkat ediyorum; birincisi verdiğiniz sırrı iyi saklayabiliyor mu ve bunu size karşı kullanıyor mu, ikincisi ise medyada çıkan haberleri nasıl yorumluyor. Bu konulardaki gözlemlerime dayanarak doğru çıkarımlarda bulunduğumu düşünüyorum. İzninizle ben de insanları tanımak üzerine hazırladığım makalemi sizinle de paylaşmak isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/birini-tanimanin-en-etkili-10-yolu/ Keyifli okumalar ve iyi çalışmalar dilerim.
Copyright © 2017-2021 Designed By WebMaster All Rights Reserved.