ekampus

isimonersileriBu Uygulama JavaScript Uygulamasıdır Bilgileriniz Kayıt Edilmemektedir.

Rastgele Film Önerici
IHLARA VADİSİ

9hqbfh20161228142324.jpg
Yakınımızda bulunan, eşi ve benzeri olmayan doğa harikasına gidip doğal, tarihi ve sanatsal güzellikleri gezip görmeye ne dersiniz ?

Kanyon tipli vadi Aksaray iline bağlı Güzelyurt ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Ilısu'dan başlayıp Selime'de son bulur. Vadi güneybatıdan kuzeybatıya  14 km'lik uzanış gösterir.

Dünyada eşi ve benzeri olmayan Ihlara Vadisi, yer yer 100-120 metreye varan derinliğe sahiptir. En önemli özelliği ise Dünya'nın ikinci büyük kanyon vadisi olması ve Türkiye'nin doğa harikası olmasıdır. Vadiye inmek için inşa edilmiş 397 merdiven bulunmaktadır. Vadide; bitki örtüsü, kilise ve şapalleriyle doğa, tarih, sanat ve kültür olgusu bir arada bulunmaktadır.

Ihlara Vadisi, tektonik yükselmeler ve Hasandağı volkanının püskürmesinin ardından çöküntüye uğrayan alan üzerinde ilerleyen Melendiz Çayı’nın binlerce yılık aşındırması sonucunda oluştu. Melendiz Çayı, Ihlara Vadisi boyunca araziyi derin ve sarp bir biçimde yarmak suretiyle, vadi boyunca görkemli ve çarpıcı güzellikler meydana getirir. Melendiz Dağları’ndan kaynaklarını alan küçük akarsular birleşerek, güneydoğu-kuzeybatı yönünde akar ve Mamasın Barajına ulaşır oradan  Aksaray yakınlarında Uluırmak adını alıp Tuz gölüne dökülür Ihlara Vadisinin bitiş noktasına yakın bir yerde ise Ziga kaplıcaları bulunmaktadır. Ihlara Vadisi’nde dikkat çeken bir başka özellikse doğasıdır. Duvar gibi dik, derin ve dar vadinin tabanındaki suyun kenarında, bağlar ve bahçelerden oluşan yoğun bir yeşillik şeridi yer alır. Sanki doğa kendini vadi içine gizlemiştir. Vadi çevresinde bozkır görünüşlü ve cılız bitki örtüsü hakimdir. Vadinin yamaçlarına geldiğinizde ise zengin ve yeşil bir doğa parçasının vadi içinde saklandığını görürsünüz. İşte bu gizlenmiş olma durumu, vadinin özel yerini de belirlemiştir. Vadi tabanında bölgedeki Karasal İklimden farklı olarak, Akdeniz İklimine yakın bir iklim görülmektedir. Vadi tabanı bu özelliği ile doğal bir mikroklima alanıdır. Buna bağlı olarak vadi tabanında başta Antep fıstığı olmak üzere çok çeşitli bitkiler yetişmektedir. Ihlara Vadisi'ndeki kayalara oyulmuş freskli kiliseler korunarak, yeryüzünde eşine rastlanmayan bir tarih hazinesi olarak günümüze ulaşmıştır. Hıristiyanlığın ilk yıllarından itibaren kayaların rahatlıkla kazılmasıyla meydana getirilen bu freskli kiliseler ve iskan yerleri 14 kilometre boyunca Ihlara'dan Selime'ye kadar devam eden Ihlara Vadisi içerisinde yer alırlar. İlk çağlarda Kapadokya Irmağı'nın (Patamos Kapadokus) ortasında tabiatla tarihin bir arada bulunduğu Ihlara Vadisi'ndeki bu kiliselerin ilk örnekleri M.S. 4. yy. a kadar inmektedir. Kiliselerin resim tekniği iki kısma ayrılabilir. Ihlara civarındaki kiliseler "Kapadokya Tipi" olarak bilinen özellikleri gösterirler. Bunlara örnek Eğritaş, Ağaçaltı, Kokar, Pürenliseki ve Yılanlı Kilise'leridir. Belisırma bölümünde bulunanlar ise "Bizans Tipi" resimlerle süslüdür. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist gelmektedir. 

Niğde iline 58 km uzaklıktadır. Çok yakınımızda bulunan bu eşşiz doğa güzelliklerinin zevkini yaşamak için sadece 1 gününüzü ayırmanız yeterli.

Eğer otobüsle gidecekseniz günün belli saatlerinde Aksaray’dan seferler de düzenleniyor. Tur otobüsüyle vadiye gelecekseniz özel araçla veya otobüsle gelenlere göre daha şanslı olduğunuzu belirtelim. Çünkü tur otobüsleri Ihlara Köyü’nde bırakıyor, Belisırma Köyü’nden alıyor. Böylece indiğiniz merdivenleri tekrar çıkmak zorunda kalmıyorsunuz.

Evet şimdi büyülü bir gezi sizi bekliyor.Yazar: image/uyeResim/16094090113504.jpg Yaşar Yusuf MUTLU   Tarih: 2018-05-04 06:59:45   Görüntüleme: 1954   Yorum: 0

Benzer Popüler Yayınlarımızı da İnceleyin;


25.jpg

Sungur Bey Câmii ve Türbesi Hakkında

Sungurbey Camii’nin banisi, camiye de adını veren Seyfeddin Sungur Ağa’dır. Camiin yapım tarihi, inşa kitabesi olmamakla birlikte, 1335 olarak kabul edilmektedir.

yazar TRCodeRooTeR view 2860 comment 0
takvim 2017-12-06 11:30:25


hasan-dagi-with-good.jpg

Hasan Dağı

Hasandağı, deniz seviyesinden 3268 m yüksek olan tepesiyle bir volkanik dağdır. Büyük Hasan ve Küçük Hasan Dağı olmak üzere iki büyük krateri vardır.

yazar TRCodeRooTeR view 2379 comment 0
takvim 2018-01-06 01:57:13


hudavent-hatun-turbesi-e1318270254690.jpg

Hüdâvend Hatun Türbesi Hakkında

Hüdâvent Hatun, Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad 'ın kızıdır.

yazar TRCodeRooTeR view 2262 comment 0
takvim 2017-12-05 11:33:26
Yorumunuzu Bırakın

Adınız:
E-Mail:
Yorumunuz:Copyright © 2017-2021 Designed By WebMaster All Rights Reserved.