ekampus

isimonersileriBu Uygulama JavaScript Uygulamasıdır Bilgileriniz Kayıt Edilmemektedir.

Rastgele Film Önerici
Tevazu Sahibi Olmak - Kibirli Olmamak

Tevazu nedir? Önce onu bilmeliyiz. Sözlükte “alçak gönüllü olmak” anlamına gelen tevazu, ahlak kavramı olarak da, “kişinin nefsini Allah'ın huzurunda kulluk mevkiine koyması, insanlara karşı kibirli ve gururlu olmaması” anlamına gelmektedir.

Tevazu nedir? Önce onu bilmeliyiz. Sözlükte “alçak gönüllü olmak” anlamına gelen tevazu, ahlak kavramı olarak da, “kişinin nefsini Allah'ın huzurunda kulluk mevkiine koyması, insanlara karşı kibirli ve gururlu olmaması” anlamına gelmektedir. Kısaca: Kişiliğini yüceltmeyen, kendini öne çıkarmayan anlamına geldiği söylenebilir.

Biz nasıl davranıyoruz, nasıl yaşıyoruz alçak gönüllü bir insan olarak mı? Yoksa tevazunun tersi olan kibirli bir insan olarak mı? Nefsimiz bizim alçak gönüllü bir insan olmamızı istemez, bizi sürekli kibre sürükler. Çünkü nefis kendini yüceltmek ister, kendini yani bizi başkalarından üstün görür. İnsan(Nefis) kendini övmeyi sever bu kibir göstergesidir. Tevazu sahibi insan kendini övmekten kaçınır. Tevazu sahibi insan başkalarına yardım etmeyi sever. Lakin bu davranış elbette ki nefse ağır gelir ve yapılmasını istemez veya iyilik karşılığında bir şeyler bekler. Tevazu sahibi bir insan başkalarıyla beraber bir iş yaptığında ben yaptım diye gururlanmaz, övünmez. Tevazu sahibi olan insan çevresindeki tanıdığı tanımadığı hiçbir insanı küçük görmez. İnsanlara değer verir. Yaratılanı, Yaratandan ötürü sever.

Kibirli olan insan hüsrana uğrar. Kibirli insan başkalarını kendinden aşağı görür ve böbürlenir. Başkalarıyla kendini aynı kefeye koymaz. Onların yaptığı işi, davranışları, aktiviteleri yapmak istemez. Ben onlardan farklıyım diye düşünür. İnsanlara tepeden bakar ve küçümser. İnsanlara değer vermez ve gözlerini de hırs bürümüştür.

Kur’an-ı Kerim’ de buyruluyor ki;

İşte âhiret yurdu! Biz onu yeryüzünde böbürlenmeyi ve bozgunculuğu arzulamayan kimselere veririz. (En güzel) âkıbet, takvâ sahiplerinindir.” (el-Kasas, 83)

Hadis-i Şerif’ te buyruluyor ki;

Kim Allah için alçak gönüllü davranırsa, kuşkusuz Allah ta onun derecesini yükseltir.” (Müslim, Birr ve's-Sıla, 69; Tirmizî, Birr, 82)

Vakit ayırdığınız için teşekkürler…

Değerli yorumlarınızı esirgemeyin…Yazar: image/uyeResim/15fca55e63380d.png TRCodeRooTeR    Tarih: 2018-04-09 07:09:41   Görüntüleme: 1734   Yorum: 0

Benzer Popüler Yayınlarımızı da İnceleyin;


Bilmeden Yargılamak

Bilmeden yargılamak veya tanımadan yargılamak sizce doğru mu? Neden herkes tanımadığı insanları, bilmediği olayları yargılıyor. Bir insan birisinin sırf görünümü, kıyafetleri vb. yüzünden onun hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadan onu yargılıyorlar.

yazar TRCodeRooTeR view 2544 comment 2
takvim 2018-03-21 01:55:58


Sevmek mi? Sevilmek mi?

Sevmek mi? Sevilmek mi? Sizce hangisi önemli, sevilmek mi? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama benim düşüncem şu yönde; Bence, önemli olan sevmektir. Karşılık beklemeden, tertemiz sevmek. Bu her şey için geçerli aslında veya herkes için de diyebilirim. Yani söylemek istediğim karşındaki kim olursa olsun ne olursa olsun karşılıksız olarak sevmeliyiz.

yazar TRCodeRooTeR view 2325 comment 2
takvim 2018-12-12 10:41:13


Telefon Bağımlılığı

Teknoloji gün geçtikçe ilerliyor. Teknoloji ilerledikçe de bizi peşinden sürüklüyor. Artık herkesin elinde bir akıllı telefon var. Küçük bir bilgisayar, istediğimiz her şeyi telefondan yapabiliyoruz. Ancak telefon kullanımı konusunda çok aşırıya kaçıyoruz. Elimizden telefonu bırakmıyoruz.

yazar TRCodeRooTeR view 2026 comment 1
takvim 2018-05-05 05:26:48
Yorumunuzu Bırakın

Adınız:
E-Mail:
Yorumunuz:Copyright © 2017-2021 Designed By WebMaster All Rights Reserved.