ekampus

isimonersileriBu Uygulama JavaScript Uygulamasıdır Bilgileriniz Kayıt Edilmemektedir.

Rastgele Film Önerici
Ben Mi? Biz Mi?

Ben mi? Biz mi? Sizce hangisi? Nasıl konuşmalıyız, nasıl davranmalıyız? Yada şöyle başlayalım. Siz konuşurken kendinizden nasıl bahsediyorsunuz? Yapıyorum, geliyorum, gidiyorum vs. şeklinde mi yoksa yapıyoruz, geliyoruz, gidiyoruz şeklinde mi konuşuyorsunuz?

Ben mi? Biz mi? Sizce hangisi? Nasıl konuşmalıyız, nasıl davranmalıyız? Yada şöyle başlayalım. Siz konuşurken kendinizden nasıl bahsediyorsunuz? Yapıyorum, geliyorum, gidiyorum vs. şeklinde mi yoksa yapıyoruz, geliyoruz, gidiyoruz şeklinde mi konuşuyorsunuz? Bu soru grup halindeyken değil, siz tek başınıza olduğunuz zaman nasıl konuştuğunuzdur aslında. Yanınızda kimse yokken nasıl konuşuyorsunuz ya da nasıl davranıyorsunuz diye soruyorum.

Kendimizden “Ben” diye bahsetmek doğru mu acaba? Biz neye sahibiz ki, bir şey benim olsun. Hiç kaybetmeyeceğimiz bir şeye sahip miyiz? Aslında biz hiç bir şeye sahip değiliz. Hiçbir şeyimiz yok. Yalnızca Allah-ü Teâlâ’ nın bize vermiş oldukları dışında. Onların bile sahibi değiliz, yalnızca emanetçisiyiz. Emanete ihanet etmemeli ve korumalıyız. Sahibi olmadığımız bir vücudu bile istediğimiz gibi kullanabilir miyiz? Veya eziyet edip zarar verebilir miyiz? Eğer sahibi bile olmadığımız bu vücuda ihanet edersek, bu vücudun asıl sahibine yani bu nimeti bize verene nasıl hesap vereceğiz? Bu hususlara dikkat ederek yaşamak en iyisi değil midir?

Hep kendimizi yalnız hissettiğimizi zannettiğimiz zamanlarda sizce de gerçekten yalnız mıyız? Hayır, yalnız değiliz. Bizim etrafımızda bizim göremediğimiz ve bizden sorumlu yüzlerce melek varken nasıl yalnız olabiliriz. Onları göremiyor olmamız yok oldukları anlamına gelmez. O yüzden diyorum ki; kendimizden bile bahsederken, yanımızda kimse olmasa bile “Biz” diye bahsetmemiz daha doğru olmaz mı? Biz aslında göremesek bile grup halinde geziyoruz. Ama kimse bunun farkında değil, değil mi? Daima bizimle olan birileri var. Eğer biz yerine ben dersek onları yok saymış olmaz mıyız?

Hani bazı anlar vardır, utanacağımız anlar ve etrafımıza bakarız kimse var mı diye. Kimse beni gördü mü diye. Veya bir suç işlerken ya da hata yaparken başkalarının bu hataları görmesini istemeyiz. İnsan yalnızken hata yapar çünkü kimsenin görmediğini zanneder. İşte orada hata yaparız. Bizi görenler var ancak biz onları göremiyoruz. Onlar bizim yaptıklarımıza şahit, her şeyi görüyor, duyuyor ve biliyorlar. Onları görüyormuş gibi edepli ve saygılı davranmamız gerekmez mi?

Edep timsali Hz. Osman(r.a.), neden edep timsali idi? O melekleri görmezden gelmiyordu. Her zaman ona göre davranıyordu. Meleklerin bile Hz. Osman’ a hayâ ettiğini Peygamber Efendimiz(s.a.v) bildirmiştir. Eğer bu bilinçle davranırsak daha iyi, daha saygılı ve edepli bir insan olmaz mıyız?

“Edeb bir tâc imiş Nûr-u Hüdâ’dan,

Giy ol tâcı, emin ol her belâdan.”

Kısacası aslolan “Ben” değil “Biz” dir.

Zaman Ayırdığınız için teşekkürler.

Değerli yorumlarınızı esirgemeyiniz…Yazar: image/uyeResim/15fca55e63380d.png TRCodeRooTeR    Tarih: 2018-01-07 02:15:30   Görüntüleme: 1670   Yorum: 0

Benzer Popüler Yayınlarımızı da İnceleyin;


Bilmeden Yargılamak

Bilmeden yargılamak veya tanımadan yargılamak sizce doğru mu? Neden herkes tanımadığı insanları, bilmediği olayları yargılıyor. Bir insan birisinin sırf görünümü, kıyafetleri vb. yüzünden onun hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadan onu yargılıyorlar.

yazar TRCodeRooTeR view 2544 comment 2
takvim 2018-03-21 01:55:58


Sevmek mi? Sevilmek mi?

Sevmek mi? Sevilmek mi? Sizce hangisi önemli, sevilmek mi? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama benim düşüncem şu yönde; Bence, önemli olan sevmektir. Karşılık beklemeden, tertemiz sevmek. Bu her şey için geçerli aslında veya herkes için de diyebilirim. Yani söylemek istediğim karşındaki kim olursa olsun ne olursa olsun karşılıksız olarak sevmeliyiz.

yazar TRCodeRooTeR view 2325 comment 2
takvim 2018-12-12 10:41:13


Telefon Bağımlılığı

Teknoloji gün geçtikçe ilerliyor. Teknoloji ilerledikçe de bizi peşinden sürüklüyor. Artık herkesin elinde bir akıllı telefon var. Küçük bir bilgisayar, istediğimiz her şeyi telefondan yapabiliyoruz. Ancak telefon kullanımı konusunda çok aşırıya kaçıyoruz. Elimizden telefonu bırakmıyoruz.

yazar TRCodeRooTeR view 2026 comment 1
takvim 2018-05-05 05:26:48
Yorumunuzu Bırakın

Adınız:
E-Mail:
Yorumunuz:Copyright © 2017-2021 Designed By WebMaster All Rights Reserved.