ekampus

isimonersileriBu Uygulama JavaScript Uygulamasıdır Bilgileriniz Kayıt Edilmemektedir.

Rastgele Film Önerici
Sizce Aşk Nedir?

Sizce aşk nedir? Birisini çok sevmek mi? Yada birisini canından çok sevmek mi? Yoksa birisinin uğruna ölmek mi? Sizce hangisi aşktır? Belki de hiç birisi değildir. Neden diyeceksiniz, neden bunlardan hiç birisi değil. Size basit bir soru sorayım. Ünlü âşıkları söyleyin? Tabi ki herkes söyleyecektir.

Sizce aşk nedir? Birisini çok sevmek mi? Yada birisini canından çok sevmek mi? Yoksa birisinin uğruna ölmek mi? Sizce hangisi aşktır? Belki de hiç birisi değildir. Neden diyeceksiniz, neden bunlardan hiç birisi değil. Size basit bir soru sorayım. Ünlü âşıkları söyleyin? Tabi ki herkes söyleyecektir. Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı, Ferhat ile Şirin, Romeo ile Juliet vs. daha da sayılabilir. Peki, onların ortak bir özellikleri var, nedir o ortak özellik? Hiç biri kavuşamadı değil mi? O zaman neden bu kadar ünlü âşıklar bunlar. Kavuşamadıkları için mi? Aslında evet, onlar birbirlerini çok sevip te kavuşamadıkları için bu kadar ünlüler. Şimdi size yine bir soru, peki onlar kavuşsalardı bu kadar ünlü olacaklar mıydı? Aşkları dillere destan olacak mıydı? Muhtemelen hayır kavuşabilselerdi aşkları dillere destan olmazdı. Birbirlerini ne kadar da çok sevseler olmazdı. Yine diyeceksiniz ki neden? Ama bu sorunuzun cevabını sonra vereceğim. Aynı şekilde size bir soru daha soracağım. Halk ozanlarımız yani âşıklarımız o kadar güzel sözleri nasıl yazdılar nasıl söylediler? Birisine âşık olmuş ki yazmış değil mi? Sizce âşık olduğu kişiye kavuşmuş mudur? Yine cevap hayır olacak. Çünkü o güzel şiirlerini, sözlerini kavuşamadığı için yazmıştır. Bu aşk onun içinde yanıp tutuşan bir özlemdir. Eğer sevdiğine kavuşmuş olsaydı o güzel sözler dudaklarından dökülmezdi, o ilham onlara gelmezdi. Kavuşsalardı zaten muradına ermiş olurlardı. Ve aşk acısı çekmezdi, onun için de o güzel sözleri söyleyemezlerdi.

Olayı şimdi de biraz farklı açıdan ele alalım. Yunus Emre, Mevlana vs. peki bu isimler size ne çağrıştırıyor? Aslında onlar da âşıklardı. Nasıl yani diyeceksiniz? Diğerlerinin aksine Onlar Allah aşkıyla yanıp tutuşuyorlardı. Ne diyor Yunus Emre;

Ben yürürem yanê yanê 

Aşk boyadı beni kanê

Ne âkilem ne divane

Gel gör beni aşk neyledi

Ne güzel söylemiş değil mi? Sizce âşık olmayan, Allah aşkıyla yanıp tutuşmayan birine bu ilham gelir mi? Elbette gelmez, yanmayan bilemez değil mi?

Şimdi olaya biraz daha faklı açıdan bakalım. Hani İnsanların sıkça kullandığı bir söz vardır. Çokça duyarız. Derler ya “Evlilik aşkı öldürür” diye, aslında bu söz pek te yanlış sayılmaz. Neden mi? Şöyle açıklayayım. Siz birisini çok seviyorsunuz o da sizi seviyor. Lakin evlenemiyorsunuz, kavuşamıyorsunuz. Kavuşamadığınız her an hani aşk acısı ya, aslında o hırstır. Nasıl olmaz, olmalı biz birbirimizi seviyoruz gibi kendimizi hırslandırmaktır aşk. O çok sevdiğin kişiye ulaşma arzusudur. Aslında aşk kavuşamamaktır. O çok sevdiğin kişiden mecburen uzak kalmaktır. İlk verdiğimiz Leyla ile Mecnun örneğinde de, ikinci verdiğimiz Yunus Emre örneğinde de mevzu aslında aynıdır. İki örnektekiler de sevdiklerine ulaşmaya çalışıyorlar ve kavuşamıyorlar en azından bu dünyada. Ancak eninde sonunda hak edenler hak ettiklerine kavuşacaktır.

Yani kısacası aşk kavuşamamak, özlem duymak, ayrı kalmak, sevdiği kişiye ulaşmaya çalışmaktır.

Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Değerli yorumlarınızı esirgemeyiniz…Yazar: image/uyeResim/15fca55e63380d.png TRCodeRooTeR    Tarih: 2018-01-07 02:37:11   Görüntüleme: 1692   Yorum: 0

Benzer Popüler Yayınlarımızı da İnceleyin;


Bilmeden Yargılamak

Bilmeden yargılamak veya tanımadan yargılamak sizce doğru mu? Neden herkes tanımadığı insanları, bilmediği olayları yargılıyor. Bir insan birisinin sırf görünümü, kıyafetleri vb. yüzünden onun hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadan onu yargılıyorlar.

yazar TRCodeRooTeR view 2520 comment 2
takvim 2018-03-21 01:55:58


Sevmek mi? Sevilmek mi?

Sevmek mi? Sevilmek mi? Sizce hangisi önemli, sevilmek mi? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama benim düşüncem şu yönde; Bence, önemli olan sevmektir. Karşılık beklemeden, tertemiz sevmek. Bu her şey için geçerli aslında veya herkes için de diyebilirim. Yani söylemek istediğim karşındaki kim olursa olsun ne olursa olsun karşılıksız olarak sevmeliyiz.

yazar TRCodeRooTeR view 2297 comment 2
takvim 2018-12-12 10:41:13


Telefon Bağımlılığı

Teknoloji gün geçtikçe ilerliyor. Teknoloji ilerledikçe de bizi peşinden sürüklüyor. Artık herkesin elinde bir akıllı telefon var. Küçük bir bilgisayar, istediğimiz her şeyi telefondan yapabiliyoruz. Ancak telefon kullanımı konusunda çok aşırıya kaçıyoruz. Elimizden telefonu bırakmıyoruz.

yazar TRCodeRooTeR view 2008 comment 1
takvim 2018-05-05 05:26:48
Yorumunuzu Bırakın

Adınız:
E-Mail:
Yorumunuz:Copyright © 2017-2021 Designed By WebMaster All Rights Reserved.