ekampus

isimonersileri



Bu Uygulama JavaScript Uygulamasıdır Bilgileriniz Kayıt Edilmemektedir.

Rastgele Film Önerici




Pilin İşleyişi: Kimyasal Enerjiden Elektrik Enerjisine Dönüşüm

pil-nasil-calisir-ohubilgi.png
Piller, kimyasal enerjinin elektrik enerjisine dönüştüğü elektrokimyasal cihazlardır. İki farklı metal veya bileşik, elektrotlar arasındaki bir elektrolit içinde bulunur. Bir pildeki kimyasal reaksiyonlar, elektrotlar arasında elektronların akışını oluşturur.


Piller, kimyasal enerjinin elektrik enerjisine dönüştüğü elektrokimyasal cihazlardır. İki farklı metal veya bileşik, elektrotlar arasındaki bir elektrolit içinde bulunur. Bir pildeki kimyasal reaksiyonlar, elektrotlar arasında elektronların akışını oluşturur.

Genellikle anot (negatif elektrot) ve katot (pozitif elektrot) olarak adlandırılan iki elektrot, bir çözelti veya katı elektrolit ile ayrılır. Elektrotlar arasındaki kimyasal reaksiyonlar, elektronların anottan katota doğru hareket etmesine neden olur. Bu süreç, dış devrede bir elektrik akımı oluşturur.
pilin iç yapısı

Anotta, kimyasal reaksiyonlar elektronları serbest bırakır ve bu elektronlar devrede dolaşarak katota doğru hareket eder. Bu sırada, elektrolit boyunca iyonlar da hareket eder. Bu hareketlenme, dış devrede bir elektrik akımı oluşturur. Pilin çalışması, kimyasal enerjinin elektron akımı aracılığıyla dış devreye aktarılması prensibine dayanır.

Piller, taşınabilir elektronik cihazlardan otomobillere ve endüstriyel uygulamalara kadar geniş bir alanda kullanılır. Şarj edilebilir piller, kimyasal reaksiyonların tersine çevrilerek tekrar şarj edilebilir. Birçok pil çeşidi mevcuttur ve farklı kimyasal bileşenler ve yapılar, farklı voltajlar ve ömürler sağlar.



Yazar: image/uyeResim/15fca55e63380d.png TRCodeRooTeR    Tarih: 2023-12-06 12:24:35   Görüntüleme: 476   Yorum: 0

Benzer Popüler Yayınlarımızı da İnceleyin;


dunya-ve-gunes-sistemi.jpg

Yer Çekimi Bütün Gezegenlerde Aynı mıdır ?

Her gezegende yer çekimi vardır. Yani her gezegen, üzerindeki maddeleri kendine çekmektedir. Peki, biz Mars'a ya da Jupiter'e yolculuk yapsak ne olurdu?

yazar Yaşar Yusuf MUTLU view 3279 comment 1
takvim 2018-05-26 04:48:12


Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka, insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye çalışmaktır. Bir bakış açısına göre,programlanmış bir bilgisayarın düşünme girişimi gibi görünse de bu tanımlar günümüzde hızla değişmekte,öğrenebilen ve gelecekte insan zekâsından bağımsız gelişebilecek bir yapay zekâ kavramına doğru yeni yönelimler oluşmaktadır.

yazar TRCodeRooTeR view 2080 comment 1
takvim 2018-02-16 07:32:11


RENKLERIN.jpg

Renklerin İnsan Psikolojisine Etkisi

Renklerin antik çağlardan beri çok katmanlı anlamları olmuştur. Fizyolojik ve psikolojik olarak kullandığımız renkler bizim durumumuzu ortaya koyar ve bizi etkiler. Hatta çalışma ortamında seçilen renkler çalışanların verimini bile etkilemektedir.İnsanları yapacağımız grafik çalışmaları ile etkilemek istiyorsak bunun yolu renklerin insanlar üzerindeki psikolojik etkisini bilmekten geçer.

yazar Gizem Güvenç view 2002 comment 1
takvim 2019-02-17 04:18:05




Yorumunuzu Bırakın

Adınız:
E-Mail:
Yorumunuz:



Copyright © 2017-2024 Designed By WebMaster All Rights Reserved.