ekampus

isimonersileriBu Uygulama JavaScript Uygulamasıdır Bilgileriniz Kayıt Edilmemektedir.

Rastgele Film Önerici
Tesla Bobini: Elektrik ve Manyetizma Harikası

tesla-bobini-nasil-calisir-ohubilgi.png
Tesla bobini, Nikola Tesla tarafından icat edilen yüksek voltajlı, yüksek frekanslı alternatif akım (AC) üretmek için kullanılan bir elektrik devresidir. Orijinal olarak, kablosuz enerji transferini incelemek ve denemek amacıyla tasarlanmıştır.


Tesla bobini, Nikola Tesla tarafından icat edilen yüksek voltajlı, yüksek frekanslı alternatif akım (AC) üretmek için kullanılan bir elektrik devresidir. Orijinal olarak, kablosuz enerji transferini incelemek ve denemek amacıyla tasarlanmıştır.

Tesla bobini, temelde birincil ve ikincil olmak üzere iki bobinden oluşur. Birincil bobin, güç kaynağından gelen düşük voltajlı elektrik enerjisini alır ve manyetik alan oluşturur. İkincil bobin ise birincil bobine indüklenen manyetik alanı alır ve yüksek voltajlı AC elektrik üretir.

Çalışma prensibi, birincil bobine düşük frekansta bir alternatif akım uygulanmasıyla başlar. Bu akım, manyetik alanda değişimlere neden olur. Manyetik alanın ani değişimi, ikincil bobinde indüksiyon ile yüksek voltajlı bir AC üretir.

Tesla bobinleri genellikle görsel etki veya bilimsel deneylerde kullanılır. Yüksek voltajlı akımları üretme kabiliyetleri nedeniyle, elektrik boşalmaları ve gök gürültüsü efektleri gibi görsel ve ses efektlerini oluşturmak için kullanılabilirler.

Bugün, Tesla bobinleri hâlâ hobi amaçlı kullanımlarda, eğitim amaçlı deneylerde ve elektrik ve manyetizma konularının görsel gösterimlerinde kullanılmaktadır. Ancak, yüksek gerilimli elektrik ürettikleri için dikkatli kullanım gerektirirler ve uzmanlar tarafından çalıştırılmalıdırlar.Yazar: image/uyeResim/15fca55e63380d.png TRCodeRooTeR    Tarih: 2023-12-06 12:18:38   Görüntüleme: 395   Yorum: 0

Benzer Popüler Yayınlarımızı da İnceleyin;


dunya-ve-gunes-sistemi.jpg

Yer Çekimi Bütün Gezegenlerde Aynı mıdır ?

Her gezegende yer çekimi vardır. Yani her gezegen, üzerindeki maddeleri kendine çekmektedir. Peki, biz Mars'a ya da Jupiter'e yolculuk yapsak ne olurdu?

yazar Yaşar Yusuf MUTLU view 3279 comment 1
takvim 2018-05-26 04:48:12


Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka, insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye çalışmaktır. Bir bakış açısına göre,programlanmış bir bilgisayarın düşünme girişimi gibi görünse de bu tanımlar günümüzde hızla değişmekte,öğrenebilen ve gelecekte insan zekâsından bağımsız gelişebilecek bir yapay zekâ kavramına doğru yeni yönelimler oluşmaktadır.

yazar TRCodeRooTeR view 2080 comment 1
takvim 2018-02-16 07:32:11


RENKLERIN.jpg

Renklerin İnsan Psikolojisine Etkisi

Renklerin antik çağlardan beri çok katmanlı anlamları olmuştur. Fizyolojik ve psikolojik olarak kullandığımız renkler bizim durumumuzu ortaya koyar ve bizi etkiler. Hatta çalışma ortamında seçilen renkler çalışanların verimini bile etkilemektedir.İnsanları yapacağımız grafik çalışmaları ile etkilemek istiyorsak bunun yolu renklerin insanlar üzerindeki psikolojik etkisini bilmekten geçer.

yazar Gizem Güvenç view 2002 comment 1
takvim 2019-02-17 04:18:05
Yorumunuzu Bırakın

Adınız:
E-Mail:
Yorumunuz:Copyright © 2017-2024 Designed By WebMaster All Rights Reserved.