ekampus

isimonersileriBu Uygulama JavaScript Uygulamasıdır Bilgileriniz Kayıt Edilmemektedir.

Rastgele Film Önerici
Chatbot Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Birçoğumuz hayatımızda en az bir kez alışveriş yaparken veya bir hizmet hakkında bilgi toplarken müşteri destek canlı sohbet servisini kullanmışızdır ve sohbet ettiğimiz “kişinin” bir robot olup olmadığı konusunda şüpheye düşmüşüzdür. Hollywood’un yüksek bütçeli filmlerinde sıkça karşılaştığımız acımasız yapay zekalı robotlar gibi chatbotlar da neredeyse insan gibi yanıt verebiliyorlar, konuşmaları biraz garip, kısa ve bazen anlaşılmaz olsa da günümüzü kurtarıyorlar.

Birçoğumuz hayatımızda en az bir kez alışveriş yaparken veya bir hizmet hakkında bilgi toplarken müşteri destek canlı sohbet servisini kullanmışızdır ve sohbet ettiğimiz “kişinin” bir robot olup olmadığı konusunda şüpheye düşmüşüzdür. Hollywood’un yüksek bütçeli filmlerinde sıkça karşılaştığımız acımasız yapay zekalı robotlar gibi chatbotlar da neredeyse insan gibi yanıt verebiliyorlar, konuşmaları biraz garip, kısa ve bazen anlaşılmaz olsa da günümüzü kurtarıyorlar.

Sevsek de sevmesek de; chatbotlar artık dijital dünyamız yaşamaktalar ve gitmeye hiç niyetleri yok. Son yıllarda, makine öğrenmesi alanında yapılan büyük sıçramalar ve “natural language processing” (NLP) teknolojilerinin de geliştirilmesiyle birlikte, chatbotlar markalar arasında son derece kullanışlı ve popüler hale geldi. Üstelik bugünün chatbotları ilk örneklerine göre daha akıllı, daha hızlı ve daha kullanışlı. Önümüzdeki yıllarda chatbotları dijital dünyanın daha çok alanında daha yetkili konumlarda görmemiz kuvvetle muhtemel.

ChatBot Nedir?

Chatbotlar, hizmet sektöründe kullanıcılara destek olmak amacıyla tasarlanan, yazılı veya sözlü insan konuşmasını taklit eden yazılım uygulamalarıdır.  Bir chatbot servisi oluşturmak için, web tabanlı uygulamalar veya bağımsız uygulamalar olmak üzere iki temel seçenek vardır.

Chatbotlar en yaygın haliyle  müşteri hizmetleri alanında kullanılıyor, bununla birlikte genellikle destek operatörleri ve müşteri temsilcilerinin rollerini üstlenmek üzere tasarlanıyorlar. Ayrıca chatbot tasarlama teknolojilerinin giderek daha ulaşılabilir yöntemler haline gelmesi, chatbotları günden güne yaygınlaştırıyor.

Facebook Messenger’da kendi chatbotunuzu yaratarak kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Üstelik bilişim bilimleri veya kodlama üzerine hiçbir bilgi ve deneyim sahibi olmadan… Bununla birlikte dijital dünyada, basit sürükle bırak arayüzleri kullanarak chatbot oluşturmanızı sağlayan pek çok yazılım bulabilirsiniz.

Chatbotlar Nasıl Çalışır?

Chatbot teknolojisinin temeli “natural language processing” NLP teknolojisine dayanıyor, bununla birlikte, aynı teknoloji ses tanıma tabanlı Google Now, Apple Siri ya da Microsoft Cortana gibi sanal asistanların yazılımlarında da bulunuyor.

Chatbotlar, kullanıcı tarafından söylenenleri yorumlayan, tanımlayan ve ne istenildiğini anlayan karmaşık bir dizi algoritma ile çalışır. Böylece kullanıcıdan gelen metni işler ve metne uygun yanıtı seçer. Hatta bazı chatbotlar size öylesine gerçek ve düzgün cevaplar verir ki karşınızdakinin bir yazılım mı yoksa gerçek bir insan mı olduğuna karar veremeyebilirsiniz.

Chatbot algoritmaları ne kadar gelişmiş olsa da, kullanıcıların sokak ağzı ve yöresel ağız gibi resmi dil bilgisinde bulunmayan cümlelerini çoğu zaman anlamlandıramıyor. Oysa ki müşteriler ile birebir iletişim kurması gereken bir makinenin metaforlar, benzerlikler, eş anlamlılık gibi konuşma unsurlarının yaratabileceği karmaşayla başa çıkabilmesi gerekir.

Kısacası, önümüzdeki yıllarca chatbotlar dijital hayatımızda daha çok rol alacak gibi görünüyor. Bu yönde bir gelişim, markaların işlem hızını artıracağı kadar kullanıcıların da zamandan tasarruf etmesini sağlayacak ve müşteri deneyimini oldukça iyileştirecektir. Birçok dilde bulunan dil bilgisi ve halk dili arasındaki farklılıklara rağmen chatbotlar, giderek doğal ve gerçek bir iletişim sunmaya hazırlanıyor. Deyim yerinde ise insanlaşıyorlar.

Chatbot Kullanım Alanları

Bizimle metin mesajları aracılığıyla iletişim kuran, web sitelerine, uygulamalara veya anlık mesajlaşma programlarına entegre olan sanal bir yoldaş olan ve girişimcilerin müşterilere daha yakın olmalarına yardımcı olan bir asistandır. Böyle bir bot, kullanıcılarla otomatik bir iletişim sistemidir.

Tüketiciler ayrıca sohbetlerden yararlanır ve bu teknolojiye giderek daha fazla ilgi duymaya başlarlar. Uluslararası İnternet Bilimi Konferansı’nda Kasım 2017’de sunulan bir araştırma, insanların neden sohbetlerle etkileşime girmeyi seçtiklerini açıkladı. Bu araştırmaya göre, insanları sohbet kullanmak için motive eden temel faktörler şunlardır:

Üretkenlik: Sohbet botları, bilgiye hızlı ve verimli bir şekilde yardım veya erişim sağlar.
Eğlence: Chatbotlar insanları komik ipuçları vererek eğlendirir, ayrıca kullanıcılar yapacak bir şeyleri olmadığında zaman geçirmeye yardım ederler.
Sosyal ve ilişkisel faktörler: Chatbotlar dönüşümleri körükler ve sosyal deneyimleri geliştirir. Botlarla sohbet etmek aynı zamanda yalnızlığı önlemeye yardımcı olur, yargılanmadan konuşma şansı verir ve konuşma becerilerini geliştirir.
Sohbet robotlarının yeniliği merak uyandırıyor. İnsanlar yeteneklerini keşfetmek ve yeni bir şeyler denemek ister.

Örnek ChatBotumuz: https://www.ohubilgi.com/chatbot.php


Yazar: image/uyeResim/15fca55e63380d.png TRCodeRooTeR    Tarih: 2019-09-14 10:28:28   Görüntüleme: 1502   Yorum: 0

Benzer Popüler Yayınlarımızı da İnceleyin;


dunya-ve-gunes-sistemi.jpg

Yer Çekimi Bütün Gezegenlerde Aynı mıdır ?

Her gezegende yer çekimi vardır. Yani her gezegen, üzerindeki maddeleri kendine çekmektedir. Peki, biz Mars'a ya da Jupiter'e yolculuk yapsak ne olurdu?

yazar Yaşar Yusuf MUTLU view 3251 comment 1
takvim 2018-05-26 04:48:12


Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka, insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye çalışmaktır. Bir bakış açısına göre,programlanmış bir bilgisayarın düşünme girişimi gibi görünse de bu tanımlar günümüzde hızla değişmekte,öğrenebilen ve gelecekte insan zekâsından bağımsız gelişebilecek bir yapay zekâ kavramına doğru yeni yönelimler oluşmaktadır.

yazar TRCodeRooTeR view 2050 comment 1
takvim 2018-02-16 07:32:11


RENKLERIN.jpg

Renklerin İnsan Psikolojisine Etkisi

Renklerin antik çağlardan beri çok katmanlı anlamları olmuştur. Fizyolojik ve psikolojik olarak kullandığımız renkler bizim durumumuzu ortaya koyar ve bizi etkiler. Hatta çalışma ortamında seçilen renkler çalışanların verimini bile etkilemektedir.İnsanları yapacağımız grafik çalışmaları ile etkilemek istiyorsak bunun yolu renklerin insanlar üzerindeki psikolojik etkisini bilmekten geçer.

yazar Gizem Güvenç view 1964 comment 1
takvim 2019-02-17 04:18:05
Yorumunuzu Bırakın

Adınız:
E-Mail:
Yorumunuz:Copyright © 2017-2024 Designed By WebMaster All Rights Reserved.