ekampus

isimonersileriBu Uygulama JavaScript Uygulamasıdır Bilgileriniz Kayıt Edilmemektedir.

Rastgele Film Önerici
Niğde’de Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

nigdegenellogo515151.jpg
Niğde' ye geldiğinizde gezip görmeniz gereken yerleri sizin için listeledik. Bunlar Niğde de görmeniz gereken yerlerden yalnızca birkaçı...

1.Niğde Kalesi

nigde kalesi
Melendiz Dağı’yla Üçkapılı Dağı arasında gelişen Niğde'nin merkezi kalenin de bulunduğu Alaaddin Tepesi. Kalenin ilk olarak Nahita adlı Geç Hitit Krallığı döneminde inşa edildiği kabul ediliyor. Surların çoğu yıkılmış, yalnızca kuzeydoğusundaki bir içkaleyi andıran burcu sağlam ulaşabilmiş. Zaten kale deyince de akla burası geliyor. 19. yüzyılda bu burcun üstüne bir saat kulesi inşa edilmiş. 

Uzun yıllar boyunca hapishane olarak kullanılan bu burç geçtiğimiz yıllarda restore edilmiş; bir katı kafetarya, bir katı da Niğde'nin geleneksel el sanatlarının ve kültürünün canlandırıldığı bir müze olarak düzenlenmiştir. Fazlası İçin Tıkayınız

2.Alaaddin Cami

alaaddin camii nigde
Alaaddin Tepesindeki Alaaddin Camisi kentin en eski eserlerinden. Niğde Valisi Zeynettin Beşare tarafından yaptırılan caminin duvarlarında, özellikle de doğu taç kapısında Selçuklu sanatının tüm incelikleri görülüyor. 

Söylenceye göre bu kapıyı inşa eden usta, valinin kızına aşık olmuş. Ancak ona kavuşamayacağını bildiği için sevdasını taşa gizlemiş. Şimdi sabah saatlerinde kapının üzerine güneşin ışıkları vurduğunda “taçlı kadın başı” beliriyor ve ustanın aşkı her sabah bir kez daha hatırlanıyor. Fazlası İçin Tıklayınız

3.Sungurbey Cami

sungurbey camii nigde
Tarih kitaplarında Osmanlının ezeli düşmanı Moğollardan hep yakıp yıktı diye söz edilir, bıraktıkları eserler görülmek istenmez. İşte kalenin eteklerinde Sungurbey Camisi de böyle bir eser. Burada taş da ahşap da mücevher titizliğinde işlenmiş. İlhanlı döneminde Niğde Valisi olan Seyfettin Sungur Ağa tarafından yaptırılan cami ve türbenin çatısıyla minareleri dışında her şeyi olduğu gibi günümüze ulaşmış. Doğu ve kuzey cephelerindeki taç kapılarının kabartmalarıyla, ahşap kapılarının oymalarındaki işçilik şaşkınlık uyandıracak ölçüde güzel. Taç kapıların duvarları bitkisel ve geometrik bezemelerle süslenmiş. Bununla da kalınmamış, süslemelerin içine onlarca hayvan figürü yerleştirilmiş. 

Malum İslam geleneği bu türden figürlere izin vermiyor, ama İlhanlılar bu yasağa aldırış etmemiş. İnşa ettikleri camilerin, türbelerin duvarlarını bu tarz kabartmalarla süslemişler, sonradan özellikle de Osmanlı döneminde bu kabartmaların çoğu İslama aykırı diye kazınarak yok edilmiş. Sungurbey Camisinin bitişiğinde de 16. yüzyılda inşa edilmiş bir bedesten yer alıyor. Fazlası İçin Tıklayınız

4.Hüdavent Hatun Türbesi

hüdavend hatun
Niğde’ye gelenlerin kaçırmaması gereken yapıların başında Hüdavent Hatun türbesi geliyor. Türbenin duvarlarını süsleyen kabartmalar olağanüstü güzellikte. Moğollara gelin giden Hüdavent Hatunun türbesinde de İlhanlı etkisi açıkça görülüyor. Türbenin duvarlarına insan başlı kuşlardan çeşitli hayvan figürlerine kadar birçok suret kazınmış, ama en ilginci Niğdelilerin bebek başı diye tanımladığı kabartmalar. Bence bu kabartmalar bebekten çok Buda'yı andırıyor. Fazlası İçin Tıklayınız

5.Gümüşler Manastırı

nigde gumusler manastiri
Kapadokya’nın hemen her köşesinde olduğu gibi Niğde’de de kayalara oyulmuş kiliseler var. Niğde yakınlarındaki Gümüşler Manastırı Kapadokya’nın en büyük ve iyi korunmuş manastırlarından biri. Gümüşler kasabasındaki manastır açık bir avlunun etrafına dizilmiş kilise, yemekhane, yatakhane ve şarap imalathanesi gibi yirmi mekandan oluşuyor. Avlu da etrafındaki mekanlarda kayalara özenle oyularak oluşturulmuş. 

Gümüşler Manastırı’na kayalara oyulmuş bir geçitten giriliyor. Burada bir zamanlar üstünün kapalı olduğu anlaşılan kare planlı bir avlu yer alıyor. Manastırın Kapadokya’da bütünüyle kapalı bir avluya sahip tek kaya manastırı olduğu biliniyor. Avlunun içinde şarap küpleri ve içlerinde hala iskeletleri duran keşiş mezarları görülüyor. Tam karşıda ise manastırın ünlü kilisesi yer alıyor. Kilise dört büyük sütunu, kubbesi ve düzgün duvarlarıyla adeta taştan yapılmış bir bina gibi, içi de 11. yüzyılda fresklerle süslenmiş. Fresklerin en önemlisi sol apsiste bulunan kucağında çocuk İsa’yla birlikte gülümseyen Meryem Ana resmi. Dini resimlerde Meryem Ana’nın güldüğü hiç görülmemiş, ama altmışlı yıllarda yapılan restorasyonda hata yapılmış ve Meryem Ana gülümsetilmiş. Kilisenin ikinci katında bulunan Ezop’un hayvan masallarının canlandırıldığı resimlerde Kapadokya’da din dışı sanatın ender örneklerinden sayılıyor. 

6.Yeşilburç Köyü

nigde ysilburc koyu
Niğde'nin etrafı Fertek, Hamamlı, Hançerli gibi eski Rum köyleriyle dolu, bu köylerdeki Rumlardan kalma evler, kiliseler hala ayakta duruyor. Bu köylerin en zengin olanı ise şimdi Niğde’nin mahallesi olan Yeşilburç imiş. Yeşilburç geçtiğimiz yüzyılın başındaki tarihi dokusunu büyük ölçüde koruyor, köyde biri cami olarak kullanılan iki kilise ve Rumlardan kalma yıkık bir hamam var. 

Yeşilburç (Teney) köyünde mübadeleden önce ana dili Türkçe olan 320 Rum aile yaşıyormuş Rumlar gurbette çalışıp kazandıkları paralarla köylerine büyük konaklar inşa etmişler. Mübadelede Rumların yerine Selanik’in Grebene kazası Krifçe (Kivotos) köyünde yaşayan Müslümanlar yerleştirilmiş. Teney Rumlarının anadili Türkçe iken gelen mübadillerin anadili Rumcaydı, bu durum mübadelenin ne kadar karmaşık bir olay olduğunu anlatmaya yeter sanırım. Yeşilburçlular konuştukları dile Rumeyka diyorlar. Yeşilburç’ta konuşulan dil çağdaş Yunancadan bir hayli farklı, zira yaklaşık yüz yıldır yenilenmemiş ve birçok Türkçe sözcüğün karıştığı bir lehçeye dönüşmüş. Günlük yaşamlarında yaşlılar Rumcayı, gençler ise Türkçe’yi kullanıyor. 

7.Kayardı Bağları

nigde kayaardi baglari
Niğde'nin en önemli yeşil alanı olarak çok meşhurudur. Niğde’de soluklanma mekanınız burası olabilir. Niğde'nin akciğeri olarak bilinen bu yeri kent halkı sahiplenmiştir ve korumaktadır.  


Niğde Tanıtım VideosuYazar: image/uyeResim/15fca55e63380d.png TRCodeRooTeR    Tarih: 2019-09-03 12:40:58   Görüntüleme: 1351   Yorum: 0

Benzer Popüler Yayınlarımızı da İnceleyin;


25.jpg

Sungur Bey Câmii ve Türbesi Hakkında

Sungurbey Camii’nin banisi, camiye de adını veren Seyfeddin Sungur Ağa’dır. Camiin yapım tarihi, inşa kitabesi olmamakla birlikte, 1335 olarak kabul edilmektedir.

yazar TRCodeRooTeR view 2860 comment 0
takvim 2017-12-06 11:30:25


hasan-dagi-with-good.jpg

Hasan Dağı

Hasandağı, deniz seviyesinden 3268 m yüksek olan tepesiyle bir volkanik dağdır. Büyük Hasan ve Küçük Hasan Dağı olmak üzere iki büyük krateri vardır.

yazar TRCodeRooTeR view 2379 comment 0
takvim 2018-01-06 01:57:13


hudavent-hatun-turbesi-e1318270254690.jpg

Hüdâvend Hatun Türbesi Hakkında

Hüdâvent Hatun, Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad 'ın kızıdır.

yazar TRCodeRooTeR view 2262 comment 0
takvim 2017-12-05 11:33:26
Yorumunuzu Bırakın

Adınız:
E-Mail:
Yorumunuz:Copyright © 2017-2021 Designed By WebMaster All Rights Reserved.