ekampus

isimonersileriBu Uygulama JavaScript Uygulamasıdır Bilgileriniz Kayıt Edilmemektedir.

Rastgele Film Önerici
Renklerin İnsan Psikolojisine Etkisi

RENKLERIN.jpg
Renklerin antik çağlardan beri çok katmanlı anlamları olmuştur. Fizyolojik ve psikolojik olarak kullandığımız renkler bizim durumumuzu ortaya koyar ve bizi etkiler. Hatta çalışma ortamında seçilen renkler çalışanların verimini bile etkilemektedir.İnsanları yapacağımız grafik çalışmaları ile etkilemek istiyorsak bunun yolu renklerin insanlar üzerindeki psikolojik etkisini bilmekten geçer.

Renklerin antik çağlardan beri çok katmanlı anlamları olmuştur. Fizyolojik ve psikolojik olarak kullandığımız renkler bizim durumumuzu ortaya koyar ve bizi etkiler. Hatta çalışma ortamında seçilen renkler çalışanların verimini bile etkilemektedir.İnsanları yapacağımız grafik çalışmaları ile etkilemek istiyorsak bunun yolu renklerin insanlar üzerindeki psikolojik etkisini bilmekten geçer. Zıt yada birbirine uymayan, uyum sağlamayan renklerde yapacağımız çalışmalar hiç dikkat çekmez beğeni toplamaz. Bir grafikerin yapacağı her çalışmada bu tasarımdaki renklerle insanlara ne mesajı vermek istiyorum diye düşünmesi gerekir.
Renklerin insan üzerindeki etkilerini diğer şekilleriyle de anlamak gerekirse gerek giysi seçiminde gerekse yaşadığımız mekanları boyarken renk seçimine dikkat etmek gerekir. Örneğin; yatak odası pembe, yemek odası ise yeşil renk olabilir. İş toplantısına giderken lacivert ve mavi renk giymek daha uygun olacaktır. Elbette ki, iş, yaş ve çevre bu tercihleri etkilemektedir. Renklerin insan üzerindeki etkileri sağlık, psikoloji, alışveriş, üretim, zihinsel ve fiziksel performans gibi konularda kullanılmaktadır.

MAVİ
Maviye her baktığımızda içimiz açılsa da aslında mavi yalnızlığı, üzüntüyü ve depresyonu simgelemektedir. Ancak bunun yanında bilgelik, güven ve sadakatte bu rengin karşılığıdır. Eğer bir yere iş görüşmesine gidiyorsanız muhakkak mavi bir kıyafet tercih etmelisiniz. Mavi kararlılık ve bağlılığı gösterir. Çoğu yemek zinciri mavi renkten kaçınmaktadır. Bunun sebebi ise mavi rengin bir doygunluk verme hissidir. Ayrıca mavi rengi seçen kişiler aile ve arkadaşlıklara önem verirler. 

YEŞİL
Yeşil rengin çok anlamı vardır. Yaşamı, gençliği, ümitleri ve yenilenmeyi tercih edenlerin rengidir. Sakinleştirici ve sinir sistemini yatıştıran bir etkisi vardır. Yeşil genel olarak hastanelerde tercih edilen bir renktir. Hastaların rahatlamasını ve sakinleşmesini sağladığı için tercih sebebidir. Yeşil rengin analiz edildiği kişilerde kendine değer verme ve doğru bildiklerinde ısrarcı kişiler olduğu görülmüştür. Fikirlerinden ödün vermeyen takipçi tiplerdir. Yeşil otoriteyi ve inandırıcılığı simgeler. 

TURUNCU
Dışa dönük, mutluluk verici, dikkat çekici, iç açıcı bir renktir turuncu. Kırmızı renkten sonra en çok dikkat çeken renktir. Gösterişi, şatafatı simgeler. Kırmızı kadar rahatsız edici bir renk değildir. Turuncu cesaret ve güven verir. Zihnin çalışmasını sağlar. Çocuk odaları ve mutfaklarda kullanılabilir. Turuncu rengi seven kişiler neşeli, hareketli, sosyal kişilerdir. Kişilik özelliklerinde gösterişe yatkınlık sürekli haklı olma durumu vardır.

SİYAH
Siyah renk genelde karanlık güçler ve suçu simgelediği için kötü görülmektedir. Başka yönünde ise sadakat, sebat, dayanıklılık bilgelik ve güvenilirlikle ilişkilendirilir. Acı ve yas anlamına da gelmektedir. Bazı kişiler siyah rengi güçlü ve ciddi görünmek için tercih eder. Siyah rengi genellikle tercih eden insanlar özgüveni yüksek, kararlı azimli kişilerdir. Kendi kararlarını kendi vermeleri onlar için birinci önceliktir. Aşırı hırslı ve inatçı kişilerdir. 

MOR
Mor renk asaletin, lüksün, zarafetin rengidir. Mor rengi seçenler duygusal kişilerdir. Bu rengin ilham verici bir yanı olmakla birlikte gösterişli bir havası vardır. Kişilerde sanatsal düşünceyi arttıran bu renk özellikle sanatçıların çalışma alanlarında bulunur. Bu rengi seven kişiler duyarlı kişiler olduğu için sanat dallarında başarılı olma ihtimallerİ çok yüksektir.

KIRMIZI
Samimiyet, güç, heyecan ve agresiflik gibi kavramları simgelemektedir. İnsanları hemen karar almaya, beklentileri arttırmaya teşvik eden bir yanı vardır. Kırmızı renk asırlar boyunca tehlikenin ve tahribatın simgesi olmuştur. Trafik ışıklarında o yüzden kırmızı tercih edilmektedir. Kırmızı rengi seven kişiler güç ve iktidara düşkündür. Aktif, atılgan, girişken kişilerdir. Liderlik ve önderlik özellikleri vardır.
SARI
Sarı renk yorucu bir renktir. Bir odayı sarıya boyarsanız gergin bir ortamın doğmasına neden olursunuz. Genelde Türk evlerinde çok kullanılan bu renk aslında kullanılmaması gereken bir renktir. Sarı rengi seven kişiler özgür ve bağımsız olmayı sever. Çevrelerine enerji salan bu kişilerin ikna kabiliyetleri üst düzeydedir.

GRİ
Gri siyah ve beyaz renklerin değişik oranlarda karıştırılması elde edilen bir renktir. Kişilerde alçak gönüllülüğü, uzlaştırıcılığı ve dengeyi temsil eder. Diplomatik ortamlarda uzlaştırıcı etkisi dolayısıyla tercih edilir. Aktif ve çevresiyle iletişime girmeyi seven kişiler gri rengi sevmez. 

BEYAZ
Beyaz renk saflığı, temizliği ve masumiyeti simgelemektedir. Temizliği simgeleyen beyaz renk doktorlar, hemşireler ve teknisyenlerin tercih ettiği renktir. Beyaz renk ışığı yansıtır ve ortamı serin tutar. Yaz ayında o nedenle genellikle beyaz tercih edilir. Beyaz rengi seven kişilerin temizliği ve aydınlığı sevdiği ortaya çıkmıştır. Bu kişiler aynı zamanda hayal dünyası geniş soğukkanlı ve uzlaşmacı kişilerdir.


Yazar: image/uyeResim/user.png Gizem Güvenç   Tarih: 2019-02-17 04:18:05   Görüntüleme: 1569   Yorum: 1

Benzer Popüler Yayınlarımızı da İnceleyin;


dunya-ve-gunes-sistemi.jpg

Yer Çekimi Bütün Gezegenlerde Aynı mıdır ?

Her gezegende yer çekimi vardır. Yani her gezegen, üzerindeki maddeleri kendine çekmektedir. Peki, biz Mars'a ya da Jupiter'e yolculuk yapsak ne olurdu?

yazar Yaşar Yusuf MUTLU view 2854 comment 1
takvim 2018-05-26 04:48:12


Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka, insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye çalışmaktır. Bir bakış açısına göre,programlanmış bir bilgisayarın düşünme girişimi gibi görünse de bu tanımlar günümüzde hızla değişmekte,öğrenebilen ve gelecekte insan zekâsından bağımsız gelişebilecek bir yapay zekâ kavramına doğru yeni yönelimler oluşmaktadır.

yazar TRCodeRooTeR view 1635 comment 1
takvim 2018-02-16 07:32:11


1483725143.jpg

Programlama ve Yazılım Nedir?

Programlama günümüz Teknolojisi için artık önemli bir unsur haline geldi. Hayatımızı kolaylaştıran tüm cihazlarda ve makinelerde yazılımlar bulunmaktadır.

yazar TRCodeRooTeR view 1552 comment 0
takvim 2018-02-16 07:25:20
Yorumunuzu Bırakın

Adınız:
E-Mail:
Yorumunuz:


image/uyeResim/user.png https://rescuer.info/ Dedi ki;
11.09.2021 21:43:17

[url=https://rescuer.info/stati/8-unikalnye-lyudi.html]каждый человек уникален[/url]
Copyright © 2017-2021 Designed By WebMaster All Rights Reserved.